MIRE SZÁMÍTHAT A FOGYATÉKOSÜGYI TANÁCSADÁS SORÁN

A legtöbb ember, aki állapota vagy károsodása feldolgozási szakaszában van, sajnos a legtöbb esetben úgy érzi, nem tud szembenézni a fogyatékosságával, és ezáltal elveszíti önmagát, lemond az életről. Ezek az emberek, szinte teljesen bezárkóznak a 4 fal közé.  Nem tudják, kik ők, mi a szerepük az életben, és nem tudják, mire képesek. Gyakori a szégyenérzet, valamint a tevékenységek és interakciók korlátozása. Az emberek hajlamosak stresszessé válni és túlterheltek olyan dolgok miatt, amelyeket korábban könnyen kezeltek. Gyakran dühösek a barátaikra és a családjukra. A fogyatékosság kezdetekor minden egyes nap érzelmek keveréke, és mintha ez nem lenne elég, a fogyatékossággal élők legnagyobb százaléka úgy érzi, senki sem érti meg, miken kell keresztül menniük lelkileg és fizikailag. A stressz, a szomorúság és a gyász érzése a folyamat normális része. Sok ember azonban, ha nem rendelkezik a szükséges támogatással és információval, negatív gondolati mintákat, szokásokat és mentális egészségi zavarokat alakít ki.

 Ha az alábbiak bármelyikét tapasztalja, akkor ideje segítségért fordulni:

- Szorongó gondolatok a nap nagy részében

- Elszigeteli magát másoktól, akiket szeret

- A tevékenységeket csak arra korlátozza, amit meg kell tennie

- Súlyos hangulatváltozások

- Alvási nehézségek

- Félsz attól, hogy mások tudnak az állapotodról/fogyatékosságodról

- Reménytelenség vagy öngyilkossági gondolatok

- A fogyatékossággal kapcsolatos tárgyak/felszerelések, például botok, mobileszközök, kisegítő technológia vagy hallókészülékek kerülése

„Az életedet nem annyira az határozza meg, hogy mit hoz az élet… hanem az, hogy milyen sajátos hozzáállást hozol az életedbe.”

A legfontosabb felismerni, hogy a fogyatékosság kialakulása nem jelenti az élet végét, és nem kell olyan pusztítónak lenni, mint ahogy azt a felismerés és elfogadás elején gondoljuk.

Némi útmutatással és támogatással Ön is reményt találhat.

Az alkalmazkodási folyamat nehéz lesz, de minden azon múlik, hogyan kezeli. Fontos lesz feldolgozni a veszteségek miatti gyászt, megkérdőjelezni a tévhiteket, elsajátítani új készségeket, és elfogadni fogyatékosságodat vagy állapotodat új identitásod és életed részeként.

Megtanulhatsz alkalmazkodni és elfogadni fogyatékosságodat. Megtanulhatsz újra élni és élvezni az életed.

A fogyatékosügyi tanácsadás egyesíti az alkalmazkodás gyakorlati és érzelmi összetevőit, és elősegíti a pozitív változást.